Papryka i przyjaciele

Papryka i przyjaciele — zatopieni w solance. Czy są szczęśliwi ze spotkania? Jeszcze 3 tygodnie temu twierdziłam, że nie, ale kiszonce trzeba dać szansę — zawsze, gdyż smak się zmienia wraz z postępem fermentacji. W którą stronę? A to już kiszonkowa kwestia gustu. ;)

 


Składniki:

małe papryczki

3 ząbki czosnku

1 gruszka

2 suszone figi

kopiasta garść jadalnych kasztanów

sól, woda, liść laurowy, ziele angielskie

 

Wykonanie:

 

1. Kasztany nacinam na krzyż, podpiekam w piekarniku i obieram — niech ostygną.

2. Figi namaczam w solance (łyżka soli na litr wody), którą później zaleję papryki. Gdy namiękną, kroję je niedbale na mniejsze kawałki.

3. Czosnek rozbijam w moździerzu.

4. Ostygłe kasztany, gruszkę (bez gniazda), pokrojone figi i czosnek blenduję do uzyskania zwartej masy. To najtrudniejszy etap, ponieważ nadzienie nie może być rzadkie, inaczej nie utrzyma się w papryce podczas fermentacji. Trzeba dobrze ocenić sytuację i dodać ew. mniej pokrojonej gruszki, jeśli jest soczysta.

5. Papryki pozbawiam wierzchniej części, oczyszczam środek i wkładam nadzienie, lekko je ubijając. Uwaga — nie należy nakładać po sam brzeg!

6. Papryczki tak ułożyć w słoiku, aby podczas późniejszego odgazowania nie podniosły się do góry i zalać solanką. Jeśli choć jedna papryczka wystawi nos z solanki, to zaistnieje bardzo duże prawdopodobieństwo popsucia. ;)

7. Towarzystwo fermentuje 7 dni, stojąc grzecznie na kuchennej półce, później ląduje w lodówce i czeka cierpliwie 3 tygodnie. Od czasu do czasu warto odgazować słoik.


 

 

 

Zaiste atrakcyjny dodatek do obiadu czy kanapki - oko zachwyci, podniebienie ucieszy, fermentatora wzruszy, a gościa zaintryguje. I wszyscy są szczęśliwi, papryka i przyjaciele również. ;)

 

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    Dani (Monday, 31 October 2016 15:56)

    To papryczki ostre czy słodkie? Ślinka cieknie, ale w Pl nie widzę w sprzedaży małych, zielonych papryczek. Sporadycznie pojawiają się bardzo ostre. Chyba trzeba rozpocząć uprawę balkonową. :)

  • #2

    Ewa (Monday, 31 October 2016 17:30)

    Słodkie. Kupowałam w tureckim sklepie .