Kawa październikowa

 

Moja kawa październikowa to połączenie prażonych nasion przytulii czepnej, kasztanów jadalnych i fig.

W porównaniu z przygotowaniem kawy żołędziowej pracy przy obróbce surowca jest niewiele. To prawdziwie aromatyczna pokusa w sam raz na październikowe pochmurne dni. Kasztany jadalne rosną w moim mieście, o przytulię starać się nie muszę, bo rośnie gromadnie w wielu miejscach, a figi suszone przywiozłam z Libanu. Wszystko mam!  Hmm... Młynka do kawy nie mam, odmówił posłuszeństwa, niestety! Nie szkodzi! Poradzę sobie. Pożyczę młyneczek do pieprzu. ;)

 

Kawa październikowa:

 

1 duży kasztan jadalny

1 mała suszona figa

1 łyżeczka nasion przytulii czepnej

 

To proporcje na 1 kubek. Można przygotować więcej surowca i zgromadzić zapas. W zeszłym roku kasztany jadalne obrodziły w moim mieście, więc mogłam pozwolić sobie na kasztanowe szaleństwo. Kawa październikowa i w tym roku jest na mojej liście zapasów. Czekam, aż opadnie więcej moich ukochanych kasztanów.

 

Wersja błyskawiczna:

 

Kasztan naciąć na krzyż, obrać, a następnie zetrzeć bądź pokroić najdrobniej jak się uda. Masę wrzucić na gorącą patelnię i podsuszyć bez prażenia, następnie zmielić w młynku i uprażyć na rozgrzanej patelni (bez tłuszczu!)

Nasiona przytulii lekko uprażyć na patelni, zmielić, a po zmieleniu uprażyć do końca.

Figę pokroić drobniusieńko, podprażyć, zmielić — i UWAGA! - połowę lekko uprażonej figi zostawić, resztę uprażyć do końca. Taki manewr urozmaica smak kawy październikowej.

 

BARDZO WAŻNE! Zarówno nasiona przytulii, jak i figa oraz kasztan nie mogą być spalone na węgiel. Trzeba bacznie pilnować surowca, aby nie sczerniał, mieszać i podczas prażenia nie łączyć danych składników.

 

Uprażone składniki łączymy, wybieramy ulubiony kubek, zalewamy je wrzątkiem i gotowe! Cała kuchnia przesiąka cudownym aromatem!

 

 

 

P.S. Tak, kasztan, przedstawiony na zdjęciu, pokroiłam drobniej :p.

 

Write a comment

Comments: 0